Opublikowany przez:
monika.g
2016-09-05 16:51:16
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ paracetamol w ciąży
Ciąża trwa dość długo, więc nic dziwnego, że w tym czasie mogą cię dopaść dolegliwości, które najlepiej jest zwalczyć lekami. Jednak w tym odmiennym stanie wiele tradycyjnych leków powinnaś unikać. Leki przeciwbólowe są właśnie takimi środkami, które w czasie ciąży powinnaś stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem i w przypadku absolutnej konieczności.
W ciąży musisz unikać preparatów zawierających następujące składniki: ibuprofen, naproksen, aspiryna, etopiryna, metamizol. Mogą one doprowadzić do poronienia.
Sprawdzaj zawsze skład leku zwracając w szczególności uwagę na substancję czynną. Składniki pomocnicze również mogą być niewskazane dla kobiet w ciąży, np. dodatek pseudoefedryny do preparatów stosowanych w leczeniu przeziębienia może powodować wady płodu. Najlepiej jest zdiagnozować przyczynę bólu i ją zwalczyć, a nie tylko hamować sam ból. Gdy boli cię ząb to jasny sygnał, żeby iść do dentysty i go wyleczyć. Wiadomo jednak, że nie zawsze da się od razu iść do lekarza, żeby wyleczyć przyczynę, dlatego w silnym bólu lek z paracetamolem może okazać się wybawieniem dla cierpiącej ciężarnej. Czy jednak na pewno można go bezpiecznie i bez obaw zastosować?
W niewielkich ilościach, stosowany doraźnie paracetamol w ciąży nie jest szkodliwy dla płodu. Jednak długotrwałe przyjmowanie go może powodować wady rozwojowe u dziecka. Naukowcy z Norwegii i Toronto przeprowadzili badania na ciężarnych, które wykazały, że stosowanie paracetamolu codziennie przez czas ponad 3 tygodni prowadzi do powstania u dziecka wad rozwojowych w tym ADHD. Składnik ten wpływa na gospodarkę hormonalną u matki, przez co zaburza prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Z badań wynika także, że dzieci matek regularnie zażywających paracetamol w ciąży częściej chorują na astmę. Im większa dawka leku i im częściej jest on stosowany w czasie ciąży tym większe ryzyko wystąpienia u dziecka wad rozwojowych. Z tego względu lepiej unikać stosowania wszelkich leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych w czasie ciąży, a w razie nagłej konieczności stosować możliwie najmniejszą, skuteczną dawkę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!